Pořádáme projekce filmu Svobodná Čína: Odvaha věřit

Vítězný film pěti mezinárodních filmových festivalů „Svobodná Čína: Odvaha věřit“ představuje dva dramatické příběhy Jennifer Zeng a Charlese Leeho, pronásledovaných čínským komunistickým režimem za praktikování duchovní disciplíny Falun Gong. Dokumentární film odhaluje závažné téma genocidy, která právě probíhá v Číně, kde jsou miliony nevinných lidí posílány do čínských táborů nucených prací… a dokonce zabíjeni pro své orgány. Ale zároveň je silným příběhem o tom, jak se můžeme sjednotit a nenásilně útisku čelit.

Režisér filmu „Tibet: Za hranicí strachu“ Michael Perlman se pustil do natočení dokumentu, jenž svým obsahem doslova šokuje divácké publikum. Materiál, který se odvážil vynést na světlo světa, se věnuje oblasti nelítostných politických kampaní, které zasáhly miliony lidí po celé Číně.

Ve filmu ‚Free China‘ se dvě odvážné a výřečné tváře ocitají v krizi… smělý styl vyprávění, naléhavá hudba a znepokojivé fotografické důkazy zločinů proti lidskosti vás vybídnou, abyste při odchodu ze sálu cítili pobouření nad celou tou nespravedlností; a vy se s tím velmi pravděpodobně ztotožníte,“ komentoval film Robin Migdol z Village Voice.

Film přibližuje příběhy ženy z Pekingu a muže z New Yorku, jejichž životní cesty se díky jejich odvaze a přesvědčení spojí. Hlavní hrdinkou filmu je Jennifer Zeng, kdysi horlivá členka Komunistické strany Číny, matka a autorka bestselleru „Svědek historie. Boj jedné čínské ženy za svobodu“. Byla uvězněna bezprostředně poté, co internetová policie zachytila její e-mail. Když přetrpěla fyzické a duševní mučení, musela se rozhodnout. Bude hájit svá práva a dál snášet muka ve vězení, nebo se své víry vzdá, aby pak mohla sdělit svůj příběh světu a znovu se setkat se svojí rodinou?

Jiný svět představuje Dr. Charles Lee, americký podnikatel čínského původu, který chtěl přispět svým dílem k zastavení pronásledování lidí praktikujících duchovní metodu Falun Gong v Číně. Jakmile však vystoupil z letadla v Guangzhou, okamžitě byl zadržen čínskou policií a odsouzen na 3 roky „převýchovy“ v pracovním táboře.

Falun Gong, kterému se oba protagonisté filmu věnují, je prastarou duchovní disciplínou, která rozvíjí tělo a mysl a učí lidi, jak žít v souladu se zásadami pravdivosti, soucitu a snášenlivosti. Čínský režim spustil v r. 1999 kampaň pronásledování, protože se cítil uražen a ohrožen obrovskou popularitou této meditační praxe.

Na téma pronásledování duchovní školy Falun Gong (Fa-lun Kung nebo také Falun Dafa), kterému se Perlman věnuje, již vznikla řada nezávislých snímků, ten Perlmanův slaví ovšem největší úspěchy a získává významná ocenění.

To se však nelíbí čínskému režimu. Režisér filmu Michael Perlman popisuje, co se dělo na filmovém festivalu v Houstonu: „Dostal jsem dnes šokující zprávu z Palm Beach International Film Festival, že z čínského konzulátu opakovaně volali a požadovali po organizátorech festivalu, aby můj film z programu stáhli. Tento bezostyšný pokus umlčet svobodu projevu a vyjadřování amerického občana ve Spojených státech ze strany čínské vlády je nebezpečný.“ The New York Times ocenily film výrazem „strhující“, Karen Curry, bývalá šéfredaktorka CNN v New Yorku o filmu řekla, že je „silně přesvědčivý“, a z Indiewire ho komentovali slovy „hluboce inspirující“.

Film získal hlavní cenu ve své kategorii na mezinárodním filmovém festivalu Palm Beach v Houstonu. Ředitel tohoto festivalu Hunter Todd k filmu řekl: „Je to vynikající film. Porotu opravdu zaujal jak po technické stránce, která byla zvládnuta skutečně skvěle, tak i po stránce příběhu. A o to nám tu jde – výjimečným způsobem vyprávět výjimečné příběhy.“ Film dále vyhrál hlavní cenu na Free Speech Film Festival ve Filadelfii, hlavní ocenění na Awareness Film Festival v západním Hollywoodu a ocenění nejlepšího dokumentárního filmu na Mezinárodním filmovém festivalu 2014 v Indii. Film byl oceněn také na filmových festivalech v Chorvatsku a v Peru.

Oficiální stránky filmu: www.freechinamovie.org

 

Zanechte komentář:

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s